Dobré rady

  • Displej nemyjte tlakově.
  • U displejů, které je možné rozpojit a sundat, dávejte pozor při zpětné montáži. Můžete poškodit konektory a spoje.
  • Displeje často mají svojí vlastní baterii. Vybitá baterie má za příčinu špatné zobrazování hodnot. Vyměňujte vždy za shodný typ baterie.

Displeje obecně

Displeje elektrokol se nazývají též HMI uživatelské rozhraní.
HMI jednotkou ovládáte celé elektrokolo. Existuje několik typů podle způsobu užívání a množství volitelných funkcí. Displejem zapínáte veškerou elektroniku.
Jednoduchým zmáčknutím tlačítka si můžete zvolit úroveň asistence neboli pomoci elektrokola. Různé typy mají různý počet asistencí, většinou 3–5. Moderní HMI jednotky je možné ve specializovaném servisu různě nastavit. Od množství proudu pro určité stupně pomoci až po odblokování rychlostních limitů stanovených zákonem. Novou funkcí je zobrazení stavu vybalancování bateriových článků přímo na displeji. 

Jedná se o citlivé elektronické zařízení a podle toho je potřeba se k němu chovat. Displeje jsou sice vodotěsné, ale určitě není vhodné je vystavovat prudkým dešťům. Nové typy jsou již vybaveny LCD barevnými displeji. K poškození může dojít podobně jako u vašeho telefonu.

HMI jednotky jsou neopravitelné a jejich výměna je většinou možná pouze za stejný typ a model. Někdy je záměna možná dodržením stejného výrobce a shodností konektoru. Řídicí jednotka je většinou nastavena na konkrétní displej a jeho elektrické hodnoty pro asistenci a ovládání. Zde může nastat problém, pokud nemáte značkové elektrokolo. I když ze zákona vychází, že by prodejce kol měl mít 10 let k dispozici náhradní díly, v mnoha případech se tak neděje.

 

 

Led disple– zapnutí a vypnutí elektrokola, nastavení asistence, ukazatel stavu baterie. Někdy může mít i funkci asistent chůze, který při zmáčknutí kolo rozjede sám bez šlapání na rychlost 6 km/h.

 

 

LCD displej – Zapnutí a vypnutí elektrokola, nastavení asistence, ukazatel stavu nabití a aktuálního výkonu motoru, tachometr, asistent chůze, podsvícení displeje.

 

 

 

Barevný LCD displaj – Přehledné zobrazování. Funkce jsou stejné jako u běžných LCD displejů 

Inteligentní barevný LCD displej – Má vedle všech funkcí běžného LCD displeje mnoho uživatelských pomůcek navíc. Udává aktuální výkon motoru, zobrazuje možný dojezd, má USB vstup pro nabíjení telefonu, navigaci, interní paměť, ukazatel spálených kalorií. Některé displeje umožňují propojení s vaším smartphonem. Tyto HMI jednotky jsou poměrně drahé, nevýhodou také může být vyšší spotřeba energie a snížení dojezdu

 

Displej propojený s telefonem – Moderní řešení displejů. Elektrokolo je osazeno minimalistickým ovladačem, který je propojen s vaším telefonem přes aplikaci výrobce. Nabízí pestrou škálu funkcí jako u inteligentního displeje.